A body is projected with horizontal with a velocity 20 m/s from top of the tower. It touches the ground at angle ‘α’ with velocity of 40 m/sec. Value of α is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
300
b
600
c
450
d
900
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Horizontal component of velocity is constant through out the motion given initial velocity u= ux=20 m/s final velocity =v=40 m/s ux=vx 20=v cosα 20=40 Cos α ⇒12=Cos α cos600=Cos α ⇒α=600