A body is projected with a velocity 206 m/s from a point P on an inclined plane having inclination 300 with horizontal making an angle of 450 with the plane. Then the time after which the body will strike the inclined plane is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 sec
b
6 sec
c
7 sec
d
8 sec
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Component of initial velocity normal to the inclined plane u = 206 sin 450 m/s = 203 m/s.Using the equation of time of flight we can write , T = 2ug cos 300= 2×20310 ×32s = 8 s