A body is projected with velocity u at an angle of projection θ with the horizontal. The direction of velocity of the body makes angle 30o with the horizontal at t = 2 s and then after 1 s it reaches the maximum height. Then
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
u=203ms−1
b
θ=60∘
c
θ=30∘
d
u=103ms−1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time of ascent = 2 + 1 = 3 s ⇒ usinθg=3⇒usinθ=30and tan β=usinθ−gtucosθ⇒tan30∘=30−10×2ucosθ⇒ ucosθ=103From here u=(103)2+302=203ms−1and tan θ=30103=3⇒θ=60∘