A body is projected with a velocity v→=(3i^+4j^)ms-1. The maximum height attained by the body is take g=10ms−2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.8 m
b
8 m
c
80 m
d
800 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v=(3i^+4j^)ms−1. The magnitude of velocity is v=(3)2+(4)2=5ms−1. The angle subtended by the velocity vector with the horizontal (x-axis) is given by tanθ=VyVx=43which gives sinθ=45.Now, hmax=v2sin2θ2g=(5)2×4522×10=0.8mHence the correct choice is (a).