A body released from certain height above the ground describes 716 of the total height in the last second of its fall. Then it is falling from a height equal to g=9.8 m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
78.4 m
b
72.4m
c
64.4 m
d
60.5 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let ‘n’ be the last second of its fall the total height covered after ‘n’ sec ish=ut+12gt2⇒h=0+12gn2=12gn2………..(1)The distance travelled in the last second of its fall is sn=u+gn−12⇒716h=0+g(2n−1)2⇒71612gn2=g(2n−1)2⇒2n−1n2=716On solving n=4 s∴ The time taken by the body t=4 s∴ The height h=12gn2 =12×9.8×(4)2=9.8×8=78.4m