A body is released from the top of the tower of height ‘h’. After 1 sec it is stopped and then instantaneously released.. What will be height after 3 sec g=10m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
h−40
b
h−50
c
h−10
d
h−20
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The distance covered in 1sec S=12gt2 S=12(10)12 S=5m;The distance covered in next 2sec S=12(10)32 S=45mTotal distances travelled down is 5+45=50m The height of stone from ground is =h-50m