A body is released from the top of a tower of height H m. After 2 s it is stopped and then instantaneously released. What will be its height after next 2 s?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
(H - 5) m
b
(H - 10) m
c
(H - 20) m
d
(H - 40) m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Distance covered by the object in first 2 s h1=12gt2=12×10×22=20 mSimilarly, distance covered by the object in next 2 s will also be 20 m, hence the required height = H - 20 - 20 = H - 40 m