A body starts from rest and falls vertically from a height of 19.6 metre. If g = 9.8 ms-2, then the distance travelled by the body in the last 0.1 seconds of its motion is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.9 metre
b
0.049 metre
c
17.7 metre
d
19. 6 metre
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time of free fall =2hg=2×19.69.8=2secdistance travelled in(2−0.1)sec=1.9sec is 12s(1.9)2distance travelled in last 0.1 sec.12g(2)2−12g(1.9)2=1.95m