A body starts from rest and moves with a uniform acceleration of 20 m/s2 in the first 10s. During the next 10s it moves with the maximum velocity attained uniformly. The total displacement of the body is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3000 .
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that u=0 a=20 m/s2t=10 SStep-IFrom kinematic equation of motion S=ut+12at2⇒S=0+12×20×100 =1000 m.............(1) The maximum velocity attained isV=dsdtC= =0+20×10=200 m/s Step-II∴ During the next 10S, the displacement covered with uniform velocity of 200 m/s is S=Vt =200×10=2000m.........(2)∴ The total displacement of the body covered S=1000+2000 =3000 m