A body starts from rest and travels with a uniform acceleration of 5 m/s2and then decelerates at a uniform rate of 3 m/s2 again to come to rest. Total time of travel is 10s . Then the maximum velocity attained by the body is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 18.75 .
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Acceleration a1=5 m/s2Deceleration a2=3 m/s2Total time T=10 S.∴The maximum velocity attained Vmax=a1a2a1+a2T=5×38×10=1508=18.75m/s