A body is thrown at an angle 300 to the horizontal with the velocity of 30 m/s. After 1 sec, its velocity will be (in m/s) (g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
107
b
70010
c
1007
d
10
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Horizontal component of velocityvx =ux =u cos θ=30 × cos 300=153m/s Vertical component of the velocityvy = u sinθ– gt = 30 vy =30sin 300–10 ×1=5 m/s v2 = vx2 + vy2 = 700 ⇒ v = 107m/s Hence correct answer is (I)