A body is thrown up with a velocity 100 m s-1. It travels 5 m in the last second of its journey. If the same body is thrown up with a velocity 200 ms-1, how much distance (in metre) will it travel in the last second (g = 10 m s-2)?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
s=u+a2(2n−1)u=100ms−1,a=−10ms−2 and s=5m5=100−5(2n−1) gives n=10sBody when thrown up with velocity 200 ms-1 will take 20 s to reach the highest point. Distance travelled in 20th second is 200−5(200×2−1)=5mIn the last second of upward journey, the bodies will travel same distance.