A body thrown upwards with some velocity reaches the maximum height of 50m. Another body with double the mass thrown up with double the initial velocity will reach a maximum height of…………
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 200.00M.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let ‘u’ be the initial velocity of the body in the first case.Given the maximum height reached H=50m⇒u22g=50..........(i)If the initial velocity is doubled then the maximum height reached H1=(2u)22g=4u22g=4(50)=200m