A body is thrown vertically upward. At half of the maximum height, the velocity of the body is 10m/s. The maximum height reached by the body is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 m
b
15 m
c
20 m
d
0 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let ‘u’ be the initial velocity ∴ At half of the maximum height, let ‘v’, be the final velocity.∴ From equation v2−u2=2as⇒v2−u2=−2gh2.........(i) v1=10 m/s We know that maximum height reached by the body is h=u22g⇒u2=2ah∴ From (i) 100−(2gh)=−gh⇒gh=100∴h=100g=10010=10mII method: At highest point v=0v2-u2=2as 02-102=2(-10)h h=5 H2=5 H=10m