A body is thrown vertically upwards at time t = 0 and it is observed at a height H at time t1 and t2 seconds during its flight. What will be the maximum height attained? (g is acceleration due to gravity)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
gt2−t128
b
gt1+t224
c
gt1+t228
d
gt2−t124
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When a body is projected vertically upwards it occupies the same position while going up and coming down after time t1 and t2 respectively.∴ H=ut−12gt2gt2−2ut+2H=0Sum of roots =t1+t2=2ug⇒u=gt1+t22∴ Hmax=u22g=gt1+t228