A body is thrown with the velocity v0 at an angle of θ to the horizon. Determine v0 in ms-1 if the maximum height attained by the body is 5 m and at the highest point of its trajectory the radius of curvature is r = 3 m. Neglect air resistance. [Use 80 as 9] Take g=10ms-2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 9.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Radius of curvature at the highest pointr=v2g⇒r=v0cosθ2gv0cosθ=gr …(i)Maximum height, h=v02sin2θg⇒v0sinθ=gh …(ii)By using Equations (i) and (ii), we getv02sin2θ+v02cos2θ=gh+gr=g(h+r)v0=g(h+r)⇒ v0=10(5+3)=9ms−1