A body travels 200 cm in the first 2 s and 220 cm in the next 4 s with deceleration. The velocity of the body at the end of the seventh second is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 cms−1
b
10 cms−1
c
15 cms−1
d
20 cms−1
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
200=u×2−(1/2)a(2)2 or u−a=100 ....(i) 200+220=u(2+4)−(1/2)(2+4)2a or u−3a=70 ....(ii) Solving Eqs (i) and (ii), we get a=15cms−2 and u=115cms−1. Further, v=u−at=115−15×7=10cms−1