Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body is vibrating in simple harmonic motion with an amplitude of 0.06 m and frequency of 15 Hz. The velocity and acceleration of body is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5.65 m​/​s and 5.32×102m​/​s2

b

6.82 m​/​s and 7.62×102m​/​s2

c

8.91 m​/​s and 8.21×102m​/​s2

d

9.82 m​/​s and 9.03×102m​/​s2

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Velocity  v=aω=a×2π n=0.06×2π×15=5.65 m/s Acceleration  A=ω2a=4π2n2a=5.32×102 m/s2
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring