A body weighs 72 N on the surface of the earth. What is the gravitational force on it, at a height equal to half of radius of the earth? [NEET 2020]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
32 N
b
30 N
c
24 N
d
48 N
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, w=mg=72 N (on the surface of earth)At height equal to half of radius of the earth. i.e. h=R2Acceleration due to gravity, g'=gRR+h2=gRR+R/22=g4R29R2⇒ g'=49gGravitational force on body at height h, F=mg'=49mg=49×72=32 Nor w'=32 N