A body weighs 64 N on the surface of the earth. What is the gravitational force (in N) on it due to the earth at a height equal to one-third of the radius of the earth ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 36.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, mg=64N; h=R/3The value of acceleration due to gravity at a height h (when h is not negligible as compared to R),g′=gR2(R+h)2Or mg′=mgR2(R+h)2=64×R2(R+R/3)2=64×916=36 N