A body of weight 20N is on a horizontal surface, minimum force applied to pull it when applied force makes an angle 600 with horizontal (angle of friction μ=300 ) and acceleration is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20N,2ms−2
b
203N, 3ms−2
c
203N, 0ms−2
d
20N, 3ms−2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Fcosθ=μ(mg−Fsinθ) F×12=13[20−F32] F2=203−F2 F=203N It is the force required to move the block with uniform velocity ∴ acceleration = 0