A body of weight 64 N is pushed with just enough force to start it moving across a horizontal floor and the same force continues to act afterwards. If the coefficients of static and dynamic friction are 0.6 and 0.4 respectively, the acceleration of the body will be (Acceleration due to gravity = g)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
g6.4
b
0.64 g
c
g32
d
0.2 g
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Weight of the body = 64 N so mass of the body m=6.4kg,μs=0.6,μk=0.4 Net acceleration = Applied force − Kinetic friction Mass of the body =μsmg−μkmgm=μs−μkg=(0.6−0.4)g=0.2g