A body with mass 5kg is acted upon by a force f=(−3i^+4j^)N. If its initial velocity at t=0 v=(6i^−12j^)ms−1, the time at which it will just have a velocity along the y axis is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
15 sec
b
10 sec
c
2 sec
d
Never
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When the body has velocity along y-axis its velocity along the X-axis becomes zero then Vx = 0Vx=ux+axt =ux+fxmt0=6i^−3i^5t⇒3t=30⇒t=10sec
A body with mass 5kg is acted upon by a force f=(−3i^+4j^)N. If its initial velocity at t=0 v=(6i^−12j^)ms−1, the time at which it will just have a velocity along the y axis is