A body with mass 5 kg is acted upon by a force F→=(−3i^+4j^)N.If its initial velocity at t = 0 is v→=(6i^−12j^)ms−1,then the time at which it will just have a velocity along x-axis is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12 s
b
14 s
c
10 s
d
15 s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
a→=Fm=−35i^+45j^m/s2Velocity is along x-axis when y-component of velocity becomes zero.vy=uy+ayt 0 = (–12) + (4/5) t 12 = 4/5 t ∴t=12×54=15 s