A body with mass 5 kg is acted upon by a force F→=(−3i^+4j^)N If its initial velocity at t = 0 is v→=(6i^−12j^)ms−1 , the time at which it will just have a velocity along the y-axis is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
never
b
10 s
c
2s
d
15s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By impulse momentum theorem According to question in x-directionFxΔt=m0−ux(-3)Δt=5(0−6)Δt=10s