A body with mass 2kg moves in one direction in the presence of a force which is described by the potential energy graph passing through (2,6) as shown. If the body is released from rest at x=2m, then it speed when it crosses x=5m is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
zero
b
1m/s
c
2m/s
d
3m/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From x=2m to x=3.5m From, y=mx+cslope=0-63.5-2=-4y2-00-3.5=-4⇒y2=14U1=−4x+14F1=−dU1dx=+4NW1=+4×(3.5−2)=+6J From, x=3.5m to x=4.5mslope=2-04.5-3.5=2y2-00-3.5=2⇒y2=-7U2=+2x-7F2=−dU2dx=−2NW2=−2×(4.5−3.5)W2=−2JWork done from 4.5 m to 5 m=012mv2=W1+W212×2×v2=6−2=4⇒v=2m/s
A body with mass 2kg moves in one direction in the presence of a force which is described by the potential energy graph passing through (2,6) as shown. If the body is released from rest at x=2m, then it speed when it crosses x=5m is: