A bodyweighs 72 Non the surface of the earth. What is the gravitational force on it due to earth at a height equal to half the radius of the earth from the surface ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
16 N
b
28 N
c
32 N
d
72 N
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let W1 be the weight of the body on the surface of the earth. If W2 be the gravitational force on the body due to earth at height R2 above the surface of the earth, thenW1W2=g1g2=R22R12where R1 =radius of the earth.Here R1 = R and R2 =R+R2∴ W1W2=R+R2R2=94Or W2=W1×49=72×49=32N