In Bohr's theory of the hydrogen atom, an electron moves in a circular orbit about a proton of radius 0.53 Ao. Speed of electron in Bohr's orbit is about 1N×69× speed of light The value of N is _________.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Force on electron causing centripetal acceleration is electrostatic force.∴ mv2r=Ke2r2⇒v=Ke2mr=9×109×1.6×10−1929.1×10−31×0.53×10−10=2.19×106m/s Now, cv=2.99×1082.19×106⇒v=c138⇒v=c2×69m/s Hence, N=2
In Bohr's theory of the hydrogen atom, an electron moves in a circular orbit about a proton of radius 0.53 Ao. Speed of electron in Bohr's orbit is about 1N×69× speed of light The value of N is _________.