A bolt of mass 0.2 kg falls from the ceiling of an elevator moving down with an uniform speed of 5 ms-1. It hits the floor of the elevator (length of the elevator = 5 m) and does not rebound. The amount of heat produced by the impact is (Take g = 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 J
b
10 J
c
15 J
d
20 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, m=0.2kg, v=5ms−1h = length of elevator = 5 mAs relative velocity of the bolt w.r.t. elevator is zero, therefore, in the impact, only potential energy of the bolt is converted into heat energy. Amount of heat produced= Potential energy lost by the bolt = mgh=(0.2kg)10ms−2(5m)=10J