A bomb is dropped from aeroplane moving with horizontal velocity 360 km/hr above the point A on the ground & strikes at a point ‘B’ on the ground in 20 sec. find the height of the aeroplane. (g=9.8 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
960 m
b
1960 m
c
196 m
d
1200 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
time of flight =t=2hg ; given t=20 sec ; acceleration due to gravity=9.8 m/s2, substitute in the above equation, ⇒20=2×h9.8 ⇒h=1960m=height of the aeroplane