A bomb of 12 kg divides in two parts whose ratio of masses is 1 : 3. If kinetic energy of smaller part is 216 J, then momentum of bigger part in kg-m/sec will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 36.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The bomb of mass 12kg divides into two masses m1 and m2 then m1+m2=12 …(i)and m1m2=13 …(ii)by solving we get m1=3kg and m2=9kgKinetic energy of smaller part = 12m1v12=216J∴v12=216×23⇒v1=12m/sSo its momentum = m1v1=3×12=36 kg-m/sAs both parts possess same momentum therefore momentum of each part is 36 kg-m/s