A bomb of 12 kg explodes into two pieces of masses 4 kg and 8 kg. The velocity of 8kg mass is 6 m/sec. The kinetic energy of the other mass is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
48 J
b
32 J
c
24 J
d
288 J
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As the initial momentum of bomb was zero, therefore after explosion two parts should possess numerically equal momentum i.e. mAvA=mBvB ⇒4×vA=8×6 ⇒vA=12 m/s∴Kinetic energy of other mass A, = 12mAvA2=12×4×(12)2=288J