A bomb of mass 9kg explodes into 2 pieces of mass 3kg and 6kg. The velocity of mass 3kg is 1.6 m/s, the K.E. of mass 6kg is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.84 J
b
9.6 J
c
1.92 J
d
2.92 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As the bomb initially was at rest therefore Initial momentum of bomb = 0Final momentum of system = m1v1+m2v2As there is no external force∴m1v1+m2v2=0⇒3×1.6+6×v2=0velocity of 6 kg mass v2=0.8 m/s (numerically)Its kinetic energy =12m2v22=12×6×(0.8)2=1.92 J