A bomb of mass 9kg explodes into two fragments of masses 3kg and 6kg. The velocity of mass 3kg is 16m/sec. The energy of explosion is equal to (in Joule)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
384 J
b
576 J
c
192 J
d
1152 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From COM O=3(16)−6(v) ⇒ v=8 m/s Energy of explosion =12(3)(256)+12(6)(64)=576J