A bomb of mass 30 kg at rest explodes into two pieces of masses 18 kg and 12 kg. The velocity of 18 kg mass is 6 ms-1 . The kinetic energy of the other mass is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
256 J
b
486 J
c
524 J
d
324 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to law of conservation of linear momentum mAvA=mBvB=18×6=12×vB⇒vB=9 m/s K.E. of mass 12 kg, EB=12mBvB2=12×12×(9)2=486J