A bomb of mass 3m kg explodes into two pieces of mass m kg and 2m kg. If the velocity of m kg mass is 16 m/s, the total kinetic energy released in the explosion is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
192 mJ
b
96 mJ
c
384 mJ
d
768 mJ
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By the conservation of momentum, mAvA=mBvB⇒m×16=2m×vB⇒vB=8 m/sKinetic energy of system = 12mAvA2+12mBvB2=12×m×(16)2+12×(2m)×82=192m J