A bomber flight is flying horizontal with a constant speed of 150m/s at a height of 80m. The pilot has to drop a bomb at the target. He should release the bomb at a horizontal distance ahead of the target. That distance is g=10m/sec2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0 m
b
300 m
c
600 m
d
1000 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
horizontal distance ahead of the target =Range=U2hg here U=150m/s;h=80m;g=10m/s2⇒R=1502×8010R=150×4=600m=horizontal distance ahead of the target