A bomber is flying horizontally with a constant speed of 150 m/s at a height of 78.4 m. The pilot has to drop a bomb at the enemy target. At what horizontal distance from the target should he release the bomb ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0 m
b
300 m
c
600 m
d
1000 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time of flight =2hg=2×78.49.8=4sHorizontal range R = 150 x 4 = 600 m