A bomber flying with a horizontal velocity of 500 km/h at an altitude of 5 km wants to hit a train moving with a constant velocity of 100 km/h in the same direction and in the same vertical plane. The angle θ between the line of sight of the target and the horizontal at the instant the bomb should be released is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
55∘
b
57∘
c
72∘
d
27∘
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity of train relative to bomber is ur, thenur=500−100=400km/h=400×(5/18)=(1000/9)m/sThe situation is shown fig. (8).Since h=gx22ur2∴ 5000=gx22(1000/9)2=10x22×(1000/9)2x=3513.65mFurther, tanθ=hxor tanθ=50003513⋅65=1⋅423or θ=tan−1(1⋅423)=55∘