A bomber plane moves horizontally with a speed of 500 ms-1 and a bomb released from it, strikes the ground in 10s. Angle at which it strikes the ground will be (Take, g = 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
tan-115
b
tan-112
c
tan-11
d
tan-15
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Horizontal component of velocity, vx = 500 ms-1 and vertical component of velocity while striking the ground,vy=0+10×10=100 ms-1∴ Angle with which it strikes the ground,θ=tan-1vyvx=tan-1100500=tan-115
A bomber plane moves horizontally with a speed of 500 ms-1 and a bomb released from it, strikes the ground in 10s. Angle at which it strikes the ground will be (Take, g = 10 ms-2)