A bomber plane moves horizontally with a speed of 500 m/s and a bomb released from it, strikes the ground in l0 s. Angle at which it strikes the ground will be (g = l0m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
tan-1(15)
b
tan (15)
c
tan-1(1)
d
tan-1(5)
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Horizontal component of velocity vx = 500 m/s and vertical component of velocity while striking the ground.vy = 0 +10×10 = 100 m/s∴ Angle with which it strikes the ground,θ = tan-1(vyvx) = tan-1(100500) = tan-1(15)