A bomber plane moving at a horizontal speed of 20 m/s releases a bomb at a height of 80 m above ground as shown in figure. At the same instant, a hunter of negligible height starts running from a point below it, to catch the bomb with speed 10 m/s. After 2s, he realised that he cannot make it, he stops running and immediately holds his gun and fires in such direction so that just before bomb hits the ground, bullet will hit it. What should be the firing speed of bullet? (Take, g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 m/s
b
2010m/s
c
1010m/s
d
None of these
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
T=2Hg=2(80)10=4sR=uT=20×4=80mIn 2 s, hunter will travel 10×2=20mFor bullet, T=2usinθg=4−2=2s …….(i) 2usinθg=2s⇒usinθ=10---(1) R=u2sin2θg=80−20=60m ……..(ii)From Eqs. (i) and (ii), we getu22sinθcosθgusinθ=6010tanθ=13 and u=1010m/s