Both the diodes used in the circuit shown are assumed to be ideal and have negligible resistance when these are forward biased. Built in potential in each diode is 0.7 V. For the input voltages shown in the figure, the voltage (in Volts) at point A is ___-
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0012.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let say potential of point B = VB=0 ∴Vin=VC-VB=12.7 (given)⇒VC-0=12.7 ⇒VC=12.7VNow, built in potential of diode =VC-VA=0.7 [given]⇒12.7-VA=0.7 ⇒VA=12 V