A bowl whose bottom has round holes of diameter 1 mm is filled with water. Assuming that surface tension acts only at holes, find the maximum height (in cm) up to which water can be filled in the vessel without leakage. (Given, surface tension of water = 75 x 10-3 Nm-l , g=10 ms-2 and density of water = 1 g/cm3.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The vertical force due to surface at the hole=Tcosθ×L=Tcosθ×2πr This will balance weight mg=πr2hρg∴ Tcosθ×2πr=πr2hρg⇒ h=2Tcosθrρgh is maximum, when cosθ=1∴ hmax=2Trρg=2×0.0750.0005×1000×10=0.03m=3cm