A box of mass 50kg at rest is pulled up on an inclined plane 12m long and 2m high by a constant force of 100N applied parallel to the inclined plane. When it reaches the top of the inclined plane if its velocity is 2ms–1, the work done against friction in Joules is (g = 10ms–2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
50
b
100
c
150
d
200
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
WF = Work done by the applied force = 10 x 12 =1200JΔV = Change in P.E = mgh = 50 x 10 x 2 = 1000JΔK = Change in K.E. = 1/2 x 50 x 22 = 100JNow, WF = ΔK + ΔV + lost energy Lost energy = (1200-100-1000)J = 100J.