A box of mass m = 10 kg resting on a frictionless horizontal ground is acted upon by a horizontal force F, which varies as shown. Find speed of the particle (in m/s) when the force ceases to act.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 10.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The area under force-time graph gives the impulse. Hence impulse acting on the box.J→=∫titf F→dt= Area under the graph =12×100×2=100N−sUsing impulse-momentum equation:mv→f=mv→i+∫titf F→dt or mv→f=mv→i+J→10×v=10×0+100 ⇒ v=10m/s