Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A boy aims at a bird from a point at a horizontal distance of 100 m. The gun can impart a horizontal velocity of 500 m/s to the bullet. From what height above the bird, must he aim his gun in order to hit the bird? (Take g = 10m / s2 )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

20 cm

b

40 cm

c

50 cm

d

100 cm

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

R = 100 m, u = 500 m/st= time taken =Ru=100500=15secNow, h=12gt2=12×10×125m=15m=20cm
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring