A boy and a block, both of same mass, are suspended at the same horizontal level, from each end of a light string that moves over a frictionless pulley as shown. The boy starts moving upwards with an acceleration 2.5 m/s2 relative to the rope. If the block is to travel a total distance l0 m before reaching at the pulley, the time taken by the block in doing so is equal to:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8 s
b
4 s
c
102s
d
8 s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If u be the velocity of the boy relative to the rope and v (upward) be the velocity of the block relative to the ground ,then conserving linear momentum , m(u-v0+m(-v) = 0 ⇒v=u2 ⇒ ablock =aboy2⇒ablock = 2.52 m/s2=1.25 m/s2 Hence time required for the block =2hablock =2×101.25s=4 s