A boy is hanging from the free end of a massless rope of length 40 m. The mass of the boy is 20 kg and the maximum tension that the rope can bear is 300 N. Then starting from rest, the minimum time in which the boy can climb the other end of the rope is g= 10 m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 s
b
4 s
c
6 s
d
8 s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
maximum tension T=mg+a 300=2010+a a= 5m/s2 time taken t=2 Sa=2( 40)5=4 s