A boy of 30 kg mass, standing in a gravity free space throws a stone of mass 5 kg with a velocity of 2 m/s. what will be the separation between the boy and the stone 3 second after the stone is thrown?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7 m
b
8 m
c
6 m
d
4 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If V be the velocity of the boy after linear momentum conservation30×V+5×2 =0 hence V=-13 they move in opposite direction. their seperation after 3 sec 2+133 =7m